logo-2
Guestbook_Np1

Aktualizováno:

22. ledna 2015

BuiltWithNOF
Další info / Add Info

Zavádění faunistických karet.
Program umožňuje zavádět karty dle schématu Řád - Čeleď - Rod - Druh - Poddruh. Zavádění nadčeledí, podčeledí, tribů, podrodů a dalších taxonomických jednotek není možné.

Systém druhů.
Třídění všech taxonomických jednotek se provádí abecedně. Bylo by sice možné třídit systematicky, to by ovšem program značně zkomplikovalo. V budoucnu tuto možnost nevylučujeme.

Databáze lokalit.
Ostrá verze programu obsahuje kompletní databázi obcí ČR A SR včetně velmi přesných zeměpisných souřadnic a čísel čtverců. Příprava databáze byla poměrně složitá a jsme si vědomi toho, že může obsahovat řadu chyb. Jednak v zeměpisných souřadnicích a v některých případech možná i v zařazení obcí do okresů. Proto prosíme, pokud chyby objevíte, upozorněte nás na ně, budeme se snažit, aby v ostré verzi bylo již vše v pořádku. Členění je provedeno ve čtyřech úrovních:

Země - Okres - Obec - Lokalita.

Lokalitou se rozumí libovolné místo v katastru obce, tedy i obec sama. Určení lokality tedy může vypadat např. takto:

Bohemia - Benešov - Benešov - Benešov,
Bohemia - Benešov - Vlašim - Vlašim,
Bohemia - Benešov - Vlašim - zámecký park

Doporučujeme názvy zemí, okresů a obcí v originální databázi neměnit! To je důležité pro bezproblémovou výměnu dat mezi jednotlivými uživateli.

Při změně názvu země (např. z Bohemia na Čechy) dojde při importu dat k následujícímu problému: Při exportu dat program exportuje u každého zápisu celý řetězec Země - Okres - Obec - Lokalita. Při importu dat potom hledá v cílové databázi nejprve zemi, najde-li ji, pokračuje okresem atd. až po lokalitu. Pokud najde i lokalitu nedojde k žádnému novému zápisu do databáze lokalit. Pokud lokalitu nanajde, připíše ji k příslušné obci. Jestliže však nenajde už zemi, vytvoří v databázi tu, kterou najde v importovaném zápisu. Pak zavede okres, obec atd. Ve Vaší databázi se pak může vedle země Bohemia objevit ještě Čechy se stejnými okresy a obcemi jako v Bohemia. Tento problém lze později velmi obtížně odstranit manuálním přesouváním lokalit ve stromu databáze.

Všem obcím v dodávané databázi je také přiřazen "Územní celek". Jako podklad byl použit Zeměpisný lexikon ČSR - Hory a nížiny (Jaromír Demek a kolektiv - ACADEMIA 1987). Tyto celky (geomorfologické útvary jako hory, nížiny apod.) byly jednotlivým obcím přiřazeny pouze přibližně - s přesností kvadrantů jednotlivých čtverců. Pokud si uživatel potřebuje vytvořit menší celek (např. v obrysech některé CHKO) nebo chce některé obci v databázi přiřadit jiný územní celek, je to samozřejmě možné. Při exportu a importu dat je tato možnost ošetřena následujícím způsobem: Při importu dat program kontroluje u každého zápisu do karty datum, lokalitu a jméno sběratele (lgt.). Pokud zjistí, že na kartě už je zápis s těmito položkami shodnými, ignoruje jej. Pokud shodný zápis nenajde, připíše importovaný zápis na kartu s tím, že ponechá územní celek příjemce.

Zavádět nové obce a lokality je možné libovolně. Údaje o nadmořské výšce si uživatel musí u svých lokalit (je-li to nutné) doplnit sám. V budoucnu plánujeme doplnit databázi o vodní plochy a významné vrcholy včetně údajů o nadmořské výšce.

Zálohování dat.
Veškerá data programu FAUNA 2002 jsou soustředěna v adresáři C:\ProgramFiles\PAMsoft\F2002\Database. Pro zálohování doporučujeme celý adresář pravidelně kopírovat na jiný DISK, ZIP, případně archivovat vypálením na CD.

s-tom0202
s-tom-h02